Żłobek bezpieczny dla dzieci

Żłobki zostały stworzone z myślą o dzieciach, jak i o ich rodzicach bądź opiekunach, którzy z rozmaitych powodów muszą wykonywać inne zajęcia, niż te związane z opieką nad dzieckiem. Pewną alternatywą dla żłobków jest opieka ze strony prywatnych opiekunek. Bardzo często jednak ich stawki są zbyt wysokie dla przeciętnego obywatela. Pomimo odpowiednich kwalifikacji bardzo rzadko zapewniają one także częsty kontakt z innymi rówieśnikami, który jest bardzo ważny na każdym etapie rozwoju. Czasami można również skorzystać z pomocy oferowanej przez dziadków dziecka, która jednak, w miarę możliwości, nie powinna być nadużywana. Z jednej strony powinniśmy pamiętać o wieku, a z drugiej o zdrowiu dziadków. Ich czas jest tak samo cenny dla nas, dla dzieci, jak i dla nich samych. Dziś nawet osoby starsze mają okazję do różnego rodzaju aktywności i bardzo często z takich możliwości korzystają. Najlepszym więc rozwiązaniem pozostaje zapisanie malucha do żłobka. Warto jednak wybrać taki, który zarówno pod względem lokalizacji, jak i godzin otwarcia, czy proponowanej oferty, będzie spełniał oczekiwania nasze, ale przede wszystkim naszego dziecka. Żłobek powinien być oczywiście dostosowany do potrzeb oraz wymagań maluchów. Dotyczy to zarówno pomieszczeń żłobka, ale i ogrodu bądź placu zabaw. Decydując się na konkretne miejsce, warto obejrzeć wyposażenie pomieszczeń oraz sal, ale również meble, zabawki oraz materiały edukacyjne. Ważne jest ich dostosowanie do wymogów, które są regulowane przez odpowiednie przepisy prawne. Warto zwrócić także uwagę na sposób, w jaki personel traktuje maluchy oraz na czystość i porządek danego miejsca. Jest to szczególnie ważne, ponieważ można zauważyć, że coraz więcej dzieci cierpi na różnego rodzaju alergie oraz inne choroby. Z tego względu warto upewnić się, czy w danym żłobku stosuje się między innymi odkurzacze z odpowiednimi filtrami antyalergicznymi. O ewentualnych alergiach należy oczywiście poinformować pracowników, tak by wiedzieli, kontaktu z czym dziecko ma unikać. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy dziecko spożywa w żłobku posiłki a alergia jest związana np. z nietolerancją glutenu, czy produktów mlecznych. W trosce o swoje dziecko, należy pamiętać, by niczego nie zatajać i w miarę możliwości przekazywać wszystkie niezbędne informacje personelowi żłobka.