Zabawa, sen i rówieśnicy - żłobki dla naszych dzieci

Rodzice wielu dzieci bardzo obawiają się oddania swoich pociech do żłobka. Wynika to często z osobistych doświadczeń oraz niekorzystnych opinii o takich miejscach. Niekiedy dochodzą do tego również sytuacje, związane z pojawiającymi się w mediach doniesieniami o tym, w jak mało profesjonalny sposób personel zajmuje się dziećmi. Mimo wszystko, warto zauważyć, że większość opiekunek i personelu pomocniczego w żłobkach, jak i same placówki, spełniają coraz częściej naprawdę wysokie standardy. Poszerzają one swoje oferty proporcjonalnie do wzrostu oczekiwań rodziców, posyłających dzieci do takich miejsc. O ile w przypadku tych najmniejszych dzieci, które są częściej zainteresowane bardziej sobą, snem, smacznym jedzeniem oraz odpowiednią opieką, ma to mniejsze znaczenie, to starszym z pewnością przypadną do gustu rozmaite atrakcje oraz dodatkowe formy spędzania wolnego czasu, zgodne z ich zainteresowaniami. Wybierając dziś żłobek warto znaleźć taki, który proponuje rozmaite rozwiązania, które nie tylko zapewnią rozwój poprzez zabawę, ale również stopniowo nauczą dziecko samodzielności, co będzie niezwykle ważne, gdy dziecko pójdzie do szkoły. Żłobki, podobnie jak i przedszkola, mają dzisiaj ogromne możliwości związane z wykorzystywaniem potencjału, który znajduje się w każdym dziecku. W tym celu można wykorzystać nie tylko zabawę, towarzystwo innych dzieci wchodzących w skład grupy, ale i metody i techniki pracy, które zostały opracowane przez specjalistów z tych właśnie dziedzin. Nie ulega wątpliwości, że wszyscy pracownicy danej placówki wspólnie działają na potrzeby dzieci, tak, by były one nie tylko zadowolone z obecności w niej, ale również by rozwijać indywidualne zdolności oraz umiejętności naszych pociech.

Poznając plan dnia każdego przedszkola oraz żłobka, łatwo w nim znaleźć zajęcia związane z rozwojem fizycznym, kształtującym właściwą postawę, jak również te związane z rozwojem intelektualnym i manualnym. Dotyczy to między innymi zajęć plastycznych, tanecznych i innych zaproponowanych przez kadrę, zgodnych z profilem danego miejsca lub z zainteresowaniami dzieci. W ciągu dnia maluchy mają również przerwę na odpoczynek oraz posiłki, przez co czas spędzony w żłobku biegnie im szybko i po początkowych problemach z adaptacją, nie odczuwają one praktycznie braku rodziców.