Warunki w żłobku - ma być czysto i wesoło

Często nawet najbardziej oddani i troskliwi rodzice muszą oddać dziecko do placówki, która przez kilka godzin w ciągu dnia będzie sprawowała nad nim opiekę. W zależności od wieku dziecka, decydują się na żłobek bądź przedszkole. Tutaj istotna jest szczególnie dolna granica wieku. Swoje zdanie mają w tym względzie psycholodzy i pediatrzy, jednak naukowe podejście, nie zawsze idzie w parze z tym, jak możemy lub musimy postępować. Wielu specjalistów twierdzi, że zanim dziecko trafi do żłobka, powinno mieć ukończony przynajmniej pierwszy rok życia. Czasami jednak rodzice zmuszeni są oddać swoją pociechę do żłobka wcześniej ze względu na szybszy powrót do pracy. Z tej przyczyny, część żłobków oferuje swoje wsparcie oraz pomoc już dla dzieci w wieku 6 miesięcy. Nie ulega jednak wątpliwości, że im dłużej bobas pozostanie pod czułą opieką mamy, tym dla niego i jego rozwoju lepiej.

Placówka, otoczenie oraz personel i metody pracy, powinny być odpowiednio dostosowane do potrzeb najmniejszych dzieci, które wymagają dużo troski, uwagi oraz empatycznego podejścia. Nastawienie personelu, a przede wszystkim zastosowanie odpowiednich metod pracy i wychowania mają bardzo duże znaczenie. Decydując się na wybór odpowiedniej placówki, powinniśmy też zwrócić uwagę na warunki panujące w lokalu, jego usytuowanie, otoczenie, jak również wyposażenie danej placówki. Ważne jest także to, czy w pobliżu znajduje się plac zabaw bądź ogród. Tego rodzaju atrakcje są często wykorzystywane w ładne i ciepłe dni, podczas których dzieci mogą wspólnie się bawić i cieszyć swoim towarzystwem.

W przypadku wyposażenia warto zwrócić uwagę na to, jak wyglądają sale, jak są one wykończone i czy meble są dostosowane do dzieci, ich wielkości oraz potrzeb. Czystość oraz higiena jest szczególnie ważna, również z tego względu, że wśród dzieci coraz częściej pojawiają się te z alergią, a inne z powodu słabo rozwiniętego układu odpornościowego, bardzo łatwo zapadają na różne choroby i infekcje.

Jak łatwo się domyślić, małe dzieci uwielbiają rozmaite kolory, bajkowe postacie, książeczki i zabawki, które powinny mieć swoje miejsce w każdej sali. Kąciki zabaw, bądź miejsca, w których można spożyć posiłek, to także ważne elementy w każdym żłobku. Jednak najważniejszy jest sposób, w jaki pracownicy placówki odnoszą się do dzieci, dbają o ich potrzeby, są otwarci na wskazówki ze strony np. dziadków, a przede wszystkim to, w jaki sposób zastępują dziecku rodziców przez dużą część dnia.