Smutki i troski - jaki żłobek dla dziecka

Miłość do naszych dzieci sprawia, że przy podejmowaniu wielu decyzji bierzemy pod uwagę ich dobro oraz bezpieczeństwo. Dlatego wybór odpowiedniego żłobka powinien być przemyślany. Jest to o tyle ważne, że co pewien czas docierają do nas głosy oraz inne informacje o tym, że kadra w przedszkolu, bądź też w żłobku, nie wywiązywała się należycie ze swoich obowiązków. Wybór odpowiedniej placówki nie jest łatwy, tym bardziej, że szczególnie w przypadku żłobków, nie zawsze można liczyć na ich wystarczającą ilość w najbliższej okolicy. Jest to istotny problem dla rodziców, którzy takiej opieki dla dzieci potrzebują z racji wykonywanych obowiązków zawodowych. Powrót do pracy wymusza bardzo często znalezienie opieki dla dziecka. Zatrudnienie opiekunki nie zawsze wpisuje się w nasze możliwości finansowe. Ciężko jest czasem także znaleźć osobę z odpowiednimi kwalifikacjami, której zaufamy, a którą pokocha nasze dziecko. Opieka oferowana ze strony dziadków również nie zawsze jest możliwa. Czasami jest to wynik tego, że mieszkają oni w dużym oddaleniu, a czasami ich zdrowie nie pozwala na sprawowanie takiej opieki. Dziadkowie jednocześnie coraz częściej zajmują się wnukami tylko okazjonalnie, ponieważ chcą korzystać z licznych atrakcji, które są tworzone na ich potrzeby. Na emeryturze pragną rozwijać własne zainteresowania, czy zwiedzać świat, a niekoniecznie być pełnoetatową nianią. Najlepszym rozwiązaniem dla rodziców i ich pociech pozostają więc żłobki. Jeżeli jednak chcemy wybrać taki, który będzie odpowiedni, powinniśmy poznać nie tylko budynek i pracowników, ale również opinie o danym miejscu, jak i samą ofertę, która jest proponowana dzieciom. Trzeba zaznaczyć, że może być ona różnorodna, na pewno bardziej rozbudowana w większych miastach, składać się z zajęć podstawowych, ale też dodatkowych, które często wiążą się z większymi kosztami. Powinniśmy także poznać panie opiekujące się maluchami i pamiętać, że dobry i profesjonalny personel powinien pozwolić dziecku na właściwą adaptację do nowych warunków, dając mu dużo cierpliwości i rozumiejąc, że separacja z rodzicami jest dla takiego niego ciężkim przeżyciem. Okres adaptacyjny często obejmuje kilka, kilkanaście pierwszych dni. W ten sposób stopniowo dziecko poznaje nową grupę i przyzwyczaja się do tego, że rodzic nie zawsze może być przy dziecku i musi je opuścić na kilka godzin. Po tym czasie najważniejsze jest to, by dziecko miało pewność, że rodzic odbierze je o właściwej porze. Towarzystwo innych dzieci sprawia z kolei, że czas mija przyjemniej i radośniej a kontakt z rówieśnikami jest bezcenny. To właśnie oni przyczyniają się do szybszej akceptacji otoczenia, co sprawia, że smutki i płacz odchodzą szybko w zapomnienie.